Sonax Nano Boya Temizleme Parlatma ve Koruma


SONAX Nano Boya Temizleme Parlatma ve Koruma

Bu hizmet yalnızca, boya yüzeyinde yüzeysel ve kılcal çizikler bulunan araçlara ve sıfır araçlara uygulanır.

İşlem 4 aşamalı olarak gerçekleştirilir.

1- BOYA YÜZEYİNİN İNATÇI KİR VE LEKELERDEN TEMİZLENMESİ

Boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen endüstriyel tozlar, yağlar, reçineler, yabancı boya partikülleri vb. inatçı kir ve lekeler ile güneş, rüzgar ve sürtünmeler gibi dış etkenlerden kaynaklanan boya yüzeyindeki çizik ve renk solmaları yüzeyi matlaştırıp eski ve soluk bir görünüme neden olurlar.

SONAX  boya yüzeyi temizleme, parlatma ve koruma sistemi ile, önce boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen tüm inatçı kir ve lekeler SONAX ’ın inatçı kir ve lekelerin cinsine göre ALMANYA SONAX‘ tan  tedarik ettiği SONAX ürünleri ile yüzeyden temizlenir.

ÇİZİK GİDERME

2- BOYA YÜZEYİNDEKİ ÇİZİKLERİN TANIMLANMASI VE GİDERİLMESİ

Aracın cins ve modeline göre küçük farklılıklar göstermekle birlikte, aracınızın boya katmanları ile boya yüzeyinde oluşan çiziklerin durumunu bir grafikle aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz.

Saça Dayanan Çizikler

Aracınızın vernik ve boya katmanını geçerek kaportanın metal saçına kadar inen, metal saça dayanan çizikler,  kısaca  saça dayanan  derin çizik olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde çizik & boya derinliklerini ölçen dijital teraziler bulunmaktadır ancak Türkiye de henüz yaygın olarak kullanılmıyor. Bu nedenle Türkiye de çizikler genellikle klasik yöntemlerle çiziğe dokunarak  ölçülmektedir.

Bir çiziğin kaportanın metal saçına kadar inip inmediğini Tırnağınızı dik açıyla çiziğe sürttüğünüzde eğer tırnak takılıyor ise bu çizik kesinlikle saça dayanan çiziktir.

Saça dayanan çizikler, polisaj, zımpara, pasta kullanılarak yapılan boya koruma teknikleriyle asla giderilmesi mümkün değildir. Giderilmesi için yapılan uğraşlar sadece çiziği daha da büyütür ve  aracın boya yüzeyine daha çok zarar verir.

Saça dayanan çizik ancak lokal boya yapılarak giderilir.

Derin çizikler

Aracın  vernik katmanını aşarak boya katmanına kadar inen ancak boya katmanını geçmeyen çizikler derin çizik olarak tanımlanmaktadır. Bir çiziğin boya katmanına dayanıp dayanmadığını aynı şekilde tırnakla anlaşılabilir. Tırnağınızı dik açıyla çiziğe bir kaç kez  sürttüğünüzde eğer tırnak kesinlikle takılmıyor ise  ancak parmağınızın ucu ile dokunduğunuzda çiziği hissediyor iseniz bu çiziği derin çizik olarak tanımlayabiliriz.

Derin çizikler  doğru teşhis ( bilgi), doğru ürün ve doğru tekniği içeren  profesyonel çizik  giderme işlemi ile  aracın boya yüzeyine zarar verilmeden giderilmesi mümkün olan çiziklerdir.

Yüzeysel Vernik çizikler 

Aracın boya yüzeyini koruyan vernik katmanı yüzeyinde oluşan ve ışığın kırılmasına yol açtığı  için  boyanın matlaşmasına neden olan çiziklerdir. Bu çiziklerin pratik tanımlaması şöyledir.

Çiziğe parmak ucu ile dokunulduğunda hissedilemeyen ancak boya yüzeyinde yoğun bir şekilde göze çarpan, boyanın matlaşmasına neden olan çiziklerdir.

Kılcal Çizikler

Boya yüzeyinde çok ince bez çizikleri gibi göze çarpan dairesel görünümlü çiziklerdir. Bu çiziklerin pratik tanımlaması şöyledir.

Bu çizikler parmak ucuyla dokunarak kesinlikle hissedilemez gözle bile çok zor görünür. Ancak gözle gün ışığında dikkatli  bakıldığında vernik yüzeyinde dairesel görünümlü harelerin ve sac kılı inceliğinde çiziklerden oluşan ve boyanın matlaşmasına yol açan çizikler kılcal çizik olarak tanımlanmaktadır.

Boya yüzeyinde kılcal çizikler SONAX SU BAZLI TEKNOLOJİ İLE ÜRETİLMİŞ çizik derinliğine göre klasifiye edilmiş çizik giderici ürünleri ile  giderilir.

3- BOYA YÜZEYİ PARLATMA VE HARE GİDERME

Matlaşan boya yüzeyi SONAX ’ın NANO TEKNOLOJİ İLE ÜRETİLMİŞ  cilaları ile göz kamaştırıcı parlaklığına kavuşturulur.

4- SONAX NANO  BOYA KORUMA

GERÇEK BOYA KORUMA NEDİR? SONAX’TA NASIL YAPILIYOR?

SONAX Uygulama merkezlerimizde yapılan gerçek boya koruma işlemi dört ayrı aşamadan oluşur.

İlk aşamada SONAX Otomobil Yıkama  uygulaması yapılan araca sonrasında,  boya yüzeyine yapışan ve su ile gitmeyen( zift-katran, ağaç reçineleri, endüstriyel ve kimyasal tozlar (demir ve diğer metal tozları, kireçli su lekeleri ve partiküller) ile yabancı boya maddeleri gibi ) inatçı kir ve lekeler , sonax'ın  lekelerin niteliğine göre geliştirdiği ürünler sayesinde, boya ve vernik yüzeyine zarar vermeden mükemmel temizlenir.

Aracın boya ve vernik yüzeyinde dış etkenler, yanlış yıkama ile pasta cila uygulamaları vb. nedenlerle çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonları oluşur. Bu çizikler, ışığı kırdığı için boya yüzeyini matlaştırır. İkinci aşama olarak, çizikler, harelenmeler ve boya deformasyonu aracın boyasına ve çiziklerin derinliklerine göre SONAX Alman ürün mühendislerinin çiziklerin niteliğine göre geliştirdiği nano teknolojik ürünler ve uygulama tekniği ile profesyonel ustaları sayesinde boya ve verniğe zarar vermeden giderilir.

Üçüncü aşamada ise yüzeyi tüm yabancı maddelerden temizlenen çizikleri giderilen boya yüzeyi önce SONAX’IN kontrol spreyi ile hare ve çizik yönünden kontrol edilir. Emin olunduktan sonra SONAX’IN bu iş için geliştirdiği nano boya parlatma cilaları ile mükemmel parlatılır, ilk günkü gibi göz kamaştırıcı parlaklığına kavuşturulur. Yeni nesil cilaların silikonsuz yapısıyla hareler kesin olarak giderilir.

Son olarak yüzeyi yabancı maddelerden temizlenen, çizikleri giderilen göz kamaştırıcı parlaklığa kavuşturulan boya yüzeyinin parlak görünümünün uzun süreli kalmasını sağlamak ve dış etkenlere karşı korumak için, 4. Aşama olarak boya koruma işlemi uygulanır.

Sonax ta her bir boya koruma hizmetinin kendi ürünü mevcut olup boya koruma hizmeti bu ürünün adına göre tanımlanmıştır.

Sonax ta boya koruma hizmetinde kullanılan her üç ürün tıpkı aracın orijinal verniği gibi sıvı vernik esaslıdır. Koruma ürünleri ‘’Lack ‘’ şeffaf vernik olarak üretilmekte ve tanımlanmaktadır. Dolayısıyla tıpkı aracın orijinal verniği gibi yüzeye sürüldüğünde oksidasyona uğrayarak yüzeyin dokusuna nüfus eder. Bu yapı boya yüzeyinde ser aynı zamanda esnek bir tabakayla boya yüzeyine tutunur.

Sahada uygulanan boya koruma hizmeti olarak tanımlanan, hizmetlerde  kullanılan ürünlerin büyük kısmı Lack (Vernik ) değil Wax ( Cila ) dır

Wax lar büyük tane çaplarına  sahip olup , boya yüzeyine nüfuz etmez ve boya yüzeyine yapışarak tutunur. Uzun süreli koruma sağlamaz, bu nedenle aracınıza boya koruma hizmeti alacaksanız, koruma ürününün içeriğinin lack (vernik ) olup olmadığını sorgulamanız ve ürünü incelemeniz çok önemlidir.

SONAX NANO BOYA KORUMA UYGULAMASI

1- Ürünün Boya Yüzeyine Sürülmesi

Ürün boya yüzeyine sürüldüğünde içindeki silisyum esaslı nano cila partikülleri kendi aralarındaki çekim kuvvetiyle belli bir sıraya dizilirler.

2- Ürünün Boya Yüzeyine Yedirilmesi

Ürünün sıvı bölümü olan alkol bileşenleri buharlaştıktan sonra boya yüzeyine sürülen ürün mikrofiber bez yardımıyla silinir. Bu esnada ürünün içindeki silisyum esaslı nano cila partikülleri kendi kendilerine ve boya yüzeyine daha kuvvetli bir şekilde tutunmaya başlar.

3- Bir Saat Bekleme 

MikroFiber bez ile silme işleminden sonra bir saat bekleme süresi içinde ürünün İçindeki silisyum esaslı nano cila partikülleri boyanın yüzeyine sıkı bir şekilde tutunarak boya yüzeyinde 9H sertlik seviyesinde mukavemetli bir yapı oluşturur.

Koruma süresi 12 aydır