Poliüretan Filmler ile Pvc Filmler Arasındaki Farklar


Poliüretan Filmler ile Pvc Filmler Arasındaki Farklar

1 - PVC FİLMLER

PVC Filmlerin adında anlaşılacağı üzere PVC esaslı olup, uygulandığı yüzeyi sadece tozdan, çamurdan vb. dış etkenlere karşı kısa süreliğine korumak içindir.
Uygulamada genellikle tabelacıların reklam posterlerinin yüzeylerini 3-4 aylığına yağmur, çamurdan korumak için uyguladığı PVC esaslı bir kaplama filmidir.
PVC Film çabuk yırtılır, darbelere karşı dayanıklı değildir. 4-5 aydan sonra filmde sararma başlar uzun süreli koruma sağlamaz. Uygulandığı yüzey üzerinden tekrar sökülmeye uygun değildir. (Çünkü uygulandığı yüzeydeki reklam posterleri ile atılır, tekrar sökülmek için üretilmemiş olup yüzeyde hasar oluşturabilir. Boya yüzeyine zarar verip, yapışkan bırakır.)

PVC filmlerinin bu özelliklerinden dolayı Boya Koruma Filmi değildir. Dünyada Boya Koruma Filmini standartlarına göre uygulayan Uygulama Merkezlerinin hiçbirinde PVC film araçların Boya yüzeyini korumak için kullanılmaz.

2-POLİÜRETAN FİLMLER

Otomobillere Boya Koruma Film uygulamasının standartlara göre yapıldığı ABD ve Avrupa Birliği ülkelerindeki Uygulama Merkezlerinde sadece Boya Koruma Filmi olarak Poliüretan esaslı (150-175-200 mikron) şeffaf filmler kullanılmaktadır. Sonax uygulama merkezlerinde DuraShıeld, Flex ve Titan Markalı Boya koruma filmleri ile hizmet alabilirsini

2.1.1 - DURA SHIELD FLEX BOYA KORUMA FİLMLERİ

Teknik Özellikleri :

Amerikan, Poliüretan ve 5 yıl garantili 175 MİCRON kalınlığında boya koruyucu filmidir

Üstün uyumluluk özelliklerine ve delinmeye karşı dayanıklılığa sahiptir

Güçlü gerginlik kapasitesi vardır

Tekrar yerleştirilebilen yapışkan dolgu malzemesi ile “yepyeni” görünüm kazanabilme özelliğine sahiptir

Film üzerinde iz oluşması durumunda ,film ısı ile kendi kendini yenileme özelliğine sahiptir

Polyester tabaka ürünü dümdüz tutarak buruşuk bir görünümün oluşmasına engel olur.

Film üst düzeyde pürüzsüz ve nettir.

Tamponun en zor alanlarına dahi kolayca uygulanma avantajı sunar.

2.1.2 - DURA SHIELD TITAN BOYA KORUMA FİLMLERİ

Teknik Özellikleri

Amerikan, Poliüretan ve 10 yıl garantili 200 MİCRON kalınlığında boya koruyucu filmidir

Çapraz Bağ Teknoloji’si ile üstün Cutting Edge Kimya Teknolojisi’ni birleştirmesi sayesinde bir boya koruma filminden talep edilen tüm yüksek standartları kendinde toplayan boya koruma filmidir.

Titan XT dayanıklı, delinmeye karşı üstün dirençli, çapraz polimer karışımlı üretan ile kaplıdır. Üretiminde uygulanan yüksek dirençli FlexCoat teknolojisi sayesinde aracın en güvenilir şekilde korumasını sağlar.

Titan XT’nin tescilli FlexCoat™ kaplaması gerçek anlamda hiçbir şekilde geçirgenliği olmayan bir yüzey yaratır ve çevresel etkilerden ya da kirlilikten oluşan kalıntıları bloke eder.

Bağımsız laboratuvar testleri Titan XT’nin ağır kimyasallara karşı tüm testlerden geçen tek film olduğuna hükmetmiştir.

Poliüretan filmlerin özelliklerine bakıldığında otomobillerde Boya Koruma Filmi olarak üretildiği görülmektedir.

POLİÜRETAN VE PVC FİLMLER İÇİN KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

Poliüretan Filmlerin özellikleri PVC ile karşılaştırıldığında;

POLİÜRETAN FİLM ÖZELLİKLERİ PVC FİLM ÖZELLİKLERİ

Poliüretan esaslı olup çapraz bağ teknolojisi sayesinde kolay yırtılmaz ve ciddi bir esnekliğe sahip olup kolayca yırtılmaz Dolayısıyla seyir halinde otomobilin boya yüzeyine çarpan sert cisimlere karşı esnekliği sayesinde boya yüzeyini korur. PVC (Naylon) esaslı olup esnekliği yoktur, kolayca yırtılır. Dolayısıyla boya yüzeyine gelen sert cisimlere karşı boyayı korumaz
Poliüretan içeriği sayesinde Poliüretan Filmler sararmaz, renk atmaz PVC esaslı olduğu için ortalama 6 aydan sonra sararma, portakal kabuğu görüntüsü ve renk değişimine yatkındır.
Poliüretan filmlerin yüzeyi kolayca temizliğe ve polisaj makinesi ile işlem yapmaya uygundur.( Titan ) Polisaj makinesi kullanımına uygun değildir.
Özellikle Boya Koruma amacı ile üretildiği için yapışkanı söküldüğünde araca zarar vermez. Uygulandığı yüzeyle birlikte atılır, sökülmeye uygun değildir. Söküldüğünde ise yapışkanı yüzeye zarar verir.
Poliüretan Filmler otomobil boya yüzeyini gelen sert cisimlere karşı seyir halindeyken (çakıl taşı vb.) dış etkenlere karşı hafif sürtünmelere karşı kesinlikle korur. Özellikle tabela ve reklam posterlerini kısa süreli korumak amacı ile tek kullanımlık olarak üretilmiştir.