Jant Temizleme


Parlak jantlar için profesyonel ipuçları

Fren tozu, yol kiri, lastik ve yağ kalıntıları jantlarda sorun yaratır. Bu nedenle jantları düzenli olarak temizlemelisiniz. Burada jantları temizlerken nelerin önemli olduğunu ve jantları ne sıklıkta yıkamanız gerektiğini öğreneceksiniz . Uzman ipuçları dahil.

İçindekiler

lightbulb

"Jantları düzenli olarak temizlemek en iyisidir. Bu şekilde, temizlik zahmetli hale gelmeden ve en kötü durumda jant yüzeyine zarar vermeden önce fren tozunu ve diğer yol kirlerini giderebilirsiniz."

Jantları adım adım temizleyin

Adım 1: Sprey temizleyici

 • Temizlemeden önce jantların yüzeyinin soğumasını bekleyin. Bu nedenle uzun bir araba yolculuğundan sonra veya yaz sıcaklarında doğrudan güneş altında yıkamayın.
 • Önce şişeyi çalkalayın ve jant temizleyicinin püskürtme memesini açın.
 • Daha sonra temizleyiciyi kısa mesafeden, zengin ve eşit bir şekilde püskürtün.

Adım 2: Etkili olmasına izin verin

 • Üç ila beş dakika bekletin.

Pratik: Çoğu SONAX jant temizleyicisinin bir etkinlik göstergesi vardır. Janttaki kir ile temas ettiğinde temizleyici kırmızımsı bir renk alarak temizleme gücünü gösterir.

3. Adım: Ağır kirleri temizleyin

Çok kirli alüminyum jantları ve diğer jant türlerini temizlemenin en iyi yolu jant fırçası kullanmaktır . Fırçanın özel şekli ulaşılması zor yerlere girmenizi sağlar. Fren tozunun yanması durumunda fırça temizliği de kolaylaştırır.

Koruyucu eldivenler tavsiye edilir. Bu şekilde temizleyiciyle doğrudan temastan kaçınırsınız.

Adım 4: Temizleyiciyi yıkayın

 • Temizleyiciyi yüksek basınçlı bir temizleyici veya güçlü su jeti olan bir hortumla iyice durulayın.
 • Yüksek basınçlı temizleyiciyle püskürtme yaparken 30 ila 50 cm'lik bir mesafe bırakın. Çok yaklaşırsanız jant yüzeyinde veya lastik yanaklarında hasar meydana gelebilir.
 • Temizleyiciyi asla jantın üzerinde bırakmayın, aksi takdirde poyra kapaklarının ve bijon kapaklarının arkasında kalıntı kalabilir.

Adım 5: Kurutun ve Koruyun

 • Jantlarınızı korursanız, kir artık eskisi kadar sıkı yapışmayacak ve jantları bir sonraki temizlediğinizde çıkarılması daha kolay olacaktır.
 • Jantların tamamen kurumasını bekleyin. Tüm oluk ve girintilerdeki (örneğin bijon girintileri) kalan suyu temizleyin.
 • Jant koruma sızdırmazlık maddesi kutusunu çalkalayın . Ürünü kesinlikle kuru olan jantın üzerine püskürtün; silmeyin.
 • Sızdırmazlık maddesinin tamamen kurumasını bekleyin (en az bir saat). Bu süre zarfında aracı hareket ettirmeyin veya işlem görmüş yüzeylere dokunmayın.

Eşleşen ürünler ve aksesuarlar

Jant temizliği hakkında sık sorulan sorular

Lastiklerin yılda iki kez değiştirilmesi gerekir . Daha sonra en geç jantları iyice temizleyip mühürlemelisiniz. Lastikleri değiştirmek için tekerlekleri çıkardığınız için jantların içini de kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Jantları da arabanızı yıkadığınız gibi düzenli olarak yıkamak en iyisidir. Bu, fren tozunun düzgün şekilde yanmasını önler.

Her şeyden önce janta bağlıdır. SONAX jant temizleyicileri tüm çelik ve alüminyum jantların yanı sıra boyalı, krom kaplamalı, cilalı ve mat jantlar için de uygundur . Yeniden boyanmış jantlarda

jant temizleyiciyi dikkatli bir şekilde kullanın . Jant yanlış bir şekilde yeniden boyanmış olabilir ve bu nedenle orijinal olarak boyanmış olandan daha savunmasız olabilir. Boyahanenin bakım talimatlarına mutlaka uyun ve gerekirse jantın iç kısmındaki malzeme uyumluluğunu test edin.

Jantları temizlemek için genellikle fırın spreyi, kabartma tozu veya diş macunu gibi ev ilaçları önerilir. Dezavantajı: Ev ilaçları jantları temizlemek için tasarlanmamıştır. Bu nedenle ideal değiller veya zarar verebilirler.

Bu nedenle jantınızdaki malzemeler ve çeşitli kir türleri için geliştirilmiş özel bir jant temizleyici kullanmak daha iyidir. Bu, jantlarınızın temiz ve parlak olmasını sağlar. Temizliği kolaylaştırır ve aynı zamanda yüzeylere zarar vermez.

Jantları temizlemek için fırın spreyi kullanmamalısınız. Bu amaç için tasarlanmamıştır ve janta zarar verebilir. Bunun yerine özel bir tekerlek temizleyici kullanın. Jantların yıkanmasını kolaylaştırır ve aynı zamanda yüzeyleri korur.

Fırçaları araba yıkamada yıkamak kötü değil. Ancak fren tozu kalıntıları o kadar inatçı olabilir ki yavaş yavaş yüzeye nüfuz edebilir.

İpucumuz: Ağır kirleri, araç yıkamaya gitmeden önce düzenli olarak bir jant temizleyici ve fırçayla temizleyin.

Araba yıkamada da aynı durum geçerlidir : ilgili şehir/belediye yönetmeliğine bağlıdır. Arabanızı halka açık veya özel alanlarda yıkayabiliyorsanız jantlarını da temizleyebilirsiniz.

Yağ ayırıcılı yıkama alanlarının kullanılmasını öneririz. Çünkü yıkama sırasında yağ, kurum veya fren tozu gibi kirler suya karışır. SONAX jant temizleyicileri zararsızdır. Yüzey aktif maddelerin biyolojik olarak parçalanabilirliğine ilişkin yönergeleri karşılıyorlar ve kanalizasyon sistemine girmelerine izin veriliyor.

Fren tozu çok inatçı olabilir. O zaman tek başına bir temizleyici çoğu zaman tüm kalıntıları gidermek için yeterli değildir. Özel bir jant fırçasıyla devam edin ve gerekiyorsa jant temizleyiciyle uygulamayı tekrarlayın.

Alüminyum jantlarınızı nasıl temizleyeceğinizi yukarıdaki adım adım talimatlarımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Kısaca adımlar: Temizleyiciyi püskürtün, etkisini göstermesini bekleyin, ağır kiri temizleyin ve jantlara yüksek basınçlı temizleyici püskürtün. Jant temizleyicinin alüminyum jantlara uygun olduğundan emin olun.

Temizledikten sonra alüminyum jantları kapatabilirsiniz. Bu, kirin fazla yapışmadığı anlamına gelir.

Yaklaşık üç ila beş dakikalık maruz kalma süresi yeterlidir. Temizleyicinin üzerinde bulacağınız kullanım talimatlarını da mutlaka okuyun.