Yetkisiz Sonax’lara Dikkat


Yetkisiz Sonax'lara Dikkat

I-  DAHA ÖNCE SONAX BAYİSİ OLUP SONAX STANDARTLARINA UYGUN HİZMET VEREMEDİĞİ İÇİN BAYİLİKLERİ İPTAL EDİLEN; ANCAK SONAX TABELASI ALTINDA FAALİYETLERİNE DEVAM EDEN İŞYERLERİ

Sonax’ın Türkiye Distribütörü Auton Otomotiv A.Ş. Türkiye’de kurduğu Sonax bayilik sistemi içerisinde yer alan her Sonax bayisinin,Sonax standartları’na uygun olarak müşterilerimize hizmet vermesine, bu hizmet kalitesinin sürekliliğine ve müşteri memnuniyeti ile birlikte müşterinin marka güvenine büyük önem vermektedir.

Yapılan tüm kontrol ve uyarılar sonucunda bu yeterliliğe sahip olmadığı kesinleşen bayinin Sonax bayilik sözleşmesi iptal edilmektedir. Genellikle bayi ile mubakat sağlanarak iptale karar verildiği için bayi tabelayı sulh yoluyla indirmektedir. Ancak çok nadirde olsa bayiliği iptal edilen bazi kişiler,  bayiliği iptal edildiği halde,  tabelayı indirmekten imtina etmekte, kullanmaya devam etmektedir. Bu durumda olan kişiler hakkında hemen yasal takibe geçilerek,ürün tedarikine son verilmektedir.

Ancak yasal süreç sonlandırılıncaya kadar  sözleşmesi iptal edilen bu bayiler kısa süreliğine de  olsa Sonax tabelası altında faaliyet göstermeye devam edebiliyorlar.

Sonax müşterilerimizin bu durumdan mağdur olmamaları için bayiliği iptal edildiği halde faaliyetlerine bu şekilde devam eden işletmelerin listesini aşağıda paylaşıyoruz:

Bayi Adı: Sonax Cevizli
Bayi Lokasyon: İstanbul/Cevizli
Bayi Tel: 0216 909 66 05

Bayi Adı: Sonax MBT
Bayi Lokasyon: İstanbul/Hadımköy
Bayi Tel: 0212 886 24 25

Bayi Adı: Sonax Axion
Bayi Lokasyon: Samsun / Merkez
Bayi Tel: 0362 210 00 12

Bayi Adı: Sonax Kaan
Bayi Lokasyon: İstanbul / Kartal
Bayi Tel: 0216 374 91 91

Bayi Adı: Sonax Megatek
Bayi Lokasyon:İstanbul / Şişli
Bayi Tel : 0212 296 69 35

Bayi Adı: Sonax Erak
Bayi Lokasyon: İstanbul / MKM Kültür Merkezi
Bayi Tel :  0212 282 88 00

Bayi Adı: Sonax Çankaya
Bayi Lokasyon: Ankara / Çankaya
Bayi Tel: 0541 335 33 31-0312 442 26 26

2-  SAHTE VE YETKİSİZ SONAXLARI NASIL FARK EDERSİNİZ ?

Auton Otomtiv Aş’nin Sonax’ın Türkiye distribütörü olarak faaliyete başladığı 2000 yılından bugüne kadar , Türkiye de araç temizlik ,bakım ve koruma sektöründe  müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerde ortaya koyduğu ve sürdürdüğü kalite ve müşteri memnuniyeti , teknoloji  ve yeni ürün geliştirmedeki sürekli inovasiyonu ile insan sağlığı ve çevreye verdiği önem ve aldığı önlemler  sayesinde sürekli büyüyerek pazarın lideri  konumuna yükselmiş , bilinirliği ve saygınlığı takdire şayan bir marka olmuştur.

Sonax’ın bu durumundan  yararlanmak isteyen bazı fırsatçılar ile  çok sayıda sahte SONAX  uygulama merkezleri  türemeye başladı. SONAX’ın tabelasını ve hatta bazı görsellerini aynen taklit eden  faaliyete geçen bu işletmeleri tespit ettiğimizde avukatlarımız hukuki zeminde gerekeni yapmaktadırlar.

Ancak bu tespitler yapılıncaya kadar müşterilerimizin mağdur olmaması için dikkat edecekleri en önemli iki husus şunlardır:

2.1- SONAX WEB SİTESİNDEKİ BAYİ LİSTESİNDE YER ALIYOR MU?

Türkiye genelindeki yetkili tüm SONAX bayilerinin güncel listesi SONAX web sitesin de bayilerimiz bölümünde (http://www.sonax.com.tr/bayilerimiz/size-en-yakın-sonax-bayi.html) güncel olarak yer almaktadır.
Bu listeye bakınız, eğer karşılaştığınız işletmenin adı, adresi ve ünvanı bayilerimiz listesinde yer almıyor ise o işletme kesinlikle yetkili bir SONAX işletmesi değildir.

2.2- YETKİ BELGESİ VAR MIDIR?

SONAX’ın Türkiye distribütörü Auton A.Ş. tarafından yetkilendirilen tüm SONAX bayilerine her yıl yenilenen yetki belgesi verilmekte ve bu belge mutlaka işletmede müşterinin kolaylıkla görebileceği bir yere asılmaktadır. Auton tarafından şirket mührü ve ıslak imza ile imzalanan bu yetki belgesine mutlaka bakınız. Eğer bu belge mevcut değil ise bu işletme yetkili SONAX bayisi değildir.

3- SONAX TAKLİTÇİLERİNE VE TAKLİTLERİNE ALDANMAYIN

Auton’un Türkiye’de geliştirdiği SONAX detaylı araç iç ve dış temizlik, bakım ve koruma hizmetleri, görselleri, konsepti, hizmet başlıkları ve diğer tüm argümanı yaygın bir şekilde taklit edilmektedir.

Oysa bunların gerçekte işin aslı ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Bunlara hemen aldanmayın, olayı sorgulayın. Kullandıkları ürünü, uyguladıkları işlemleri, verdikleri garantileri, bu hizmeti size satmaya  çalışan eğer yetkili otomobil servisleri ise servisin dahil olduğu markanın ana konseptinde böyle bir uygulamanın olup olmadığını, örneğin Almanya’daki ana firma konseptinde bilmem ne x boya koruma işi olmadığı halde Türkiye’deki yetkili serviste bu işi satıyor ise bu hizmeti nasıl ve kime (hangi taşerona) yaptırdığını sorgulayın. İşin aslını ve esasını öğrenmeden aracınıza zarar verme ihtimali olan uygulamalardan sakının. Sonax uygulama hizmetleri için ,

Bakınız. Sonax WEB sitesi müşteri aydınlatma bölümü

4- SONAX TÜREMELERİNE  İNANMAYIN.

Sahte Sonax İşletmeleri ve Sonax taklitçilerinin yanı sıra bir de Sonax türemeleri ortaya çıkmaya başladılar.Bunlar sattıkları hizmetlerin  sonax ile bire bir aynı olduğunu , Sonax’ın  sistemini aldıklarını, Sonax’ta genel müdür, müdür yada  usta olarak çalıştıklarını,bu işi çok iyi bildiklerini, hatta  işi sonax’tan daha iyi yaptıklarını , daha da geliştirdiklerini iddia ederek  ortalıkta dolaşan ve iş yapmaya çalışan fırsatçılar olup , bunlara çok dikkat edilmelidir.Unutmayınki bu alanda bizleri de oldukça rahatsız eden bir bilgi kirliliği mevcut olup , işin ehli olanların başvuracağı bir yol ve yordam değildir.

"Gölgeler karanlıkta gerçek zannedilir,
ta ki aydınlıkta aslı görülüp anlaşılıncaya kadar".